Dobra wiadomość dla rolników

2018.08.13

Do konsultacji międzyresortowych trafiło rozporządzenie Rady Ministrów w sprawie szczegółowego zakresu i sposobów realizacji niektórych zadań Agencji Rozwoju i Modernizacji Rolnictwa. Przewiduje ono znaczną pomoc i ułatwienia m. in. dla producentów tytoniu oraz porządkuje i precyzuje wiele przepisów. To rozwiązania, które wypracowaliśmy wspólnie z rolnikami. To także wielki ukłon rządu w strnę rolników i zrozumienie ich sytuacji i potrzeb. To wprowadzenie prawa, które pozwala z optymizmem spojrzeć w przyszłość.

Jeśli chodzi o plantatorów tytoniu, to projekt rozporządzenia, które trafi do międzyresortowych konsultacji przewiduje dwie podstawowej rzecz, o które rolnicy walczyli. Środki za niezapłacone faktury, w ramach pomocy i pomoc za gradobicie, które przeszły nad naszym Regionem latem 2017 roku.

W pierwszym przypadku, tj. kwestii nieopłaconych faktur, pomoc dotyczyła będzie 80% ich wartości, niezależnie od toczących się postępowań prawnych wobec firm skupujących. To przede wszystkim zapewnienie płynności finansowej gospodarstwom, oddalenie wizy bankructwa czy konieczności zaciągania kredytów. Wiem, że na pieniądze za dostarczony tytoń czeka bardzo wielu rolników i ich rodziny, a kwoty nie są bagatelne, bo liczone w dziesiątkach i setkach tysięcy złotych. łącznie chodzi o środki liczone w milionach.

W przypadku pomocy za gradobicia to rozporządzenie daje możliwość ubiegania się o środki także z miesiącu wcześniejszych niż sierpień 2017 roku. Są one liczone w zależności od poniesionych strat w przeliczeniu na 1 ha. To także pomoc rządu dla rolników. Wierzę, że treść rozporządzenia nie zmieni się w czasie konsultacji międzyresortowych i wypracowane wspólnie rozwiązania wejdą w życie.

Serdecznie dziękuję, wszystkim, którzy wspólnie ze mną działali na rzecz tych zapisów, to jest na rzecz polskiego rolnictwa. Składam podziękowanie osobom indywidualnym, instytucjom i zroszeniem. Jestem do Państwa dyspozycji. Treś rozporządzenia KLIKNIJ

Biura poselskie

Biłgoraj

ul. Kościuszki 86
23-400 Biłgoraj

Czynne od poniedziałku do piątku
w godzinach 9.00 - 16.00

tel. 84 627 37 27
e-mail: biuroolszowka@gmail.com

Filia w Tomaszowie Lubelskim

ul. Rynek 3/2a
22-600 Tomaszów Lubelski

Czynne od poniedziałku do piątku
w godzinach 8.30 - 16.30

e-mail: biuroolszowka.tomaszow@gmail.com

Bezpłatne porady prawne

Porady prawne są prowadzone w biurze w Biłgoraju co drugi czwartek od godziny 10.00. Zapisy pod numerem 84 627 37 27 lub osobiście w biurze przy ulicy Kościuszki 86.

Serdecznie zapraszam.
Z poważaniem,
Piotr Olszówka
Poseł na Sejm RP

©2020 Piotr Olszówka, projekt i wykonanie Net Partners